opona do roweru duro

Motocykliści lub kierowcy różnorodnego typu samochodów nienagannie wiedzą, że żeby móc upajać się swoim pojazdem w trakcie sezonu (czy to letniego, czy również zimowego), należy go adekwatnie przygotować. Sporo osób niemniej jednak nie stosuje tożsamej zasady w stosunku do rowerów, a to znaczny błąd. Rower, jednakowo jak inne środki lokomocji, pragnie uwagi własnego właściciela – jeśli o to zadbamy, odwdzięczy się nam bezawaryjnością podczas przeróżnych przejażdżek i rowerowych wypraw.

dętka do roweru duro

Chociaż rower to nie samochód ani motocykl, toteż lista prac, jakie musimy wykonać podczas przedsezonowego serwisu jest nieco krótsza. Niemniej warto się jej przyjrzeć i skonfrontować z stworzonym przez nas rowerem. Oto, o co musimy zadbać przed zaczęciem rowerowego sezonu:

* Łańcuch – przed pierwszą przejażdżką warto sprawić stan napędu roweru. Mowa o łańcuchu – analizujemy jego naciąg. Jeżeli łańcuch jest uszkodzony, nadmiernie luźny lub ewentualnie nadmiernie naciągnięty – należy go przyzwoicie naciągnąć. Prócz tego należy go nasmarować wyjątkowym smarem do łańcuchów rowerowych – to wydłuży jego witalność.
* Opony – prócz schematycznego napompowania opon do wymaganej ilości ciśnienia (ilość wymaganych barów znajdziemy na oponie), należy sprawić, czy opony w rowerze nie żądają wymiany. W wypadku pęknięć bądź przesadnego zużycia bieżnika – opony trzeba wymienić. Nie pragniemy przecież, aby podczas dalszej wyprawy rowerowej opony odmówiły posłuszeństwa.
* Hamulce – stan układu hamulcowego w rowerze ma obfity wpływ na bezpieczeństwo jazdy, właśnie dlatego należy uczynić poprawność działania hamulców oraz stan klocków hamulcowych. Jeżeli są nadmiernie wyeksploatowane – warto je wymienić.
* Sprawdzenie śrub i oświetlenia – przed pierwszą przejażdżką należałoby sprawić luz kluczowych śrub konstrukcji roweru, a gdy odnajdziemy poluzowane śruby – dokręcić je. Ponadto należałoby sprawić detale oświetlenia – chcemy przecież być dostrzegalni na drodze.

To fundamentalna lista czynności, które wypada zrealizować przed główną przejażdżką. Po zimie należałoby także rower dokładnie umyć i pokryć ochronnymi specyfikami – to naturalnie dzięki temu będzie prawidłowiej chroniony podczas całego sezonu.